Δευτέρα 12 Μαρτίου 2018

PLAY OFFS

Π Ρ Ω Τ Η   Ν Ι Κ Η

ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Ο Ολυμπιακός μας, του Βόλου, με την Ομάδα Μπάσκετ Κορασίδων, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, επικράτησε στα πλέι-οφ του Πανθεσσαλικού Πρωταθλήματος, του Σπάρτακου Λάρισας, με 51-47 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Αρμενίου.

Οι νεαρές «ερυθρόλευκες» μας, αν και αιφνιδιάστηκαν από τις αντιπάλους τους και βρέθηκαν να χάνουν στο 10’ με 19-13, στη συνέχεια κάνοντας ένα εξαιρετικό β’ δεκάλεπτο (επί μέρους σκορ 8-19), όχι μόνο μείωσαν τη διαφορά, αλλά και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 32-27 και στο 30’ με 42-38.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Σπάρτακος επωφελούμενος την αποβολή της Μοδέα με πέντε φάουλ (αγωνίστηκε μόλις 17’, αφού φορτώθηκε από πολύ νωρίς με φάουλ) ισοφάρισε στο 35’ σε 46-46.

Όμως τα κορίτσια των προπονητριών Παπαθανασίου και Ράμμου παίζοντας εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά έφτασαν στην επιτυχία.

Το επόμενο Σάββατο,17 Μαρτίου 2018, ο Ολυμπιακός του Βόλου θ’ αντιμετωπίσει στη Λάρισα στον δεύτερο αγώνα των πλέι-οφ τους Τιτάνες Παλαμά.

Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Βόντσα.

Δεκάλεπτα: 19-13, 27-32, 38-42, 47-51.

Σπάρτακος Λάρισας (Καλέτσιος): Αναστασιάδη, Παράσχη 6, Ακριβούλη, Φλώρου 2, Νταϊάκη 3, Μπατζογιάννη 18, Τσιούρβα 13, Καλέτσιου 2, Αγριόγηδου, Ευαγγελοπούλου 3.

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου,Ράμμου): Τζανετοπούλου 9, Ζαρμπούνη 5(1), Χαβδούλα, Στάθη Φ., Κανελλοπούλου 20, Λιόλιου 6, Γκέτσιου, Στάθη Ι., Σιουμουρέκη, Παρασχάκη 1, Μοδέα 10, Γκρίνια.