Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937------ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Κυριακή 22 Απριλίου 2018

ΝΕA NΙΚΗ

ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΧΟ ΜΑΣ

Ο Ολυμπιακός του Βόλου μας κέρδισε και στο κατάμεστο "Βάκης Παρασκευόπουλος" σε αγωνιώδες ματς τους γηπεδούχους με 91-83, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των Play Off ανόδου της Α1 Ε.Σ.ΚΑ.Θ. κι έκανε την πιο σημαντική νίκη - βήμα για τον προβιβασμό του στη Γ' Εθνική, όντας πλέον μόνος πρώτος στην κατάταξη.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με εννιά πόντους (18-27). Ο Γυμναστικός, όμως, ισορρόπησε το παιχνίδι κι έδειξε πως θα μπορούσε να φανεί ανταγωνιστικός. Με επιμέρους σκορ 19-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το ημίχρονο ως προς τη διαφορά (37-46 ημίχρονο).

Οι γηπεδούχοι, στην επανάληψη πατούσαν πολύ καλύτερα στο παρκέ, δημιουργώντας ένα 12-3 επιμέρους σκορ υπέρ τους στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ισοφαρίζοντας (49-49). Μάλιστα στο 26', το εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Κωστούλα έβαλε τον Γ.Σ. Βόλου μπροστά στο σκορ (52-51). Οι Άντρες μας, όμως, έβγαλαν άμεσα αντίδραση και πήραν και πάλι το προβάδισμα, μέχρι το τέλος των 30' (57-61).

Το φινάλε της αναμέτρησης ήταν... «γκραν γκινιόλ». Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός μας στο 32' προηγήθηκε με εννιά (59-68), ύστερα από δίποντο του Παρασκευά, ο Γυμναστικός επέστρεψε.με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Καλογερόπουλου, ένα δίποντο από τον Κωστούλα, μία βολή του Ζαρογιάννη, μια τεχνική ποινή εις βάρος του Ολυμπιακού κι ένα τρίποντο του Τσίρου έφεραν το ματς στα ίσια στο 35' (71-71), καθώς ο Ολυμπιακός έβρισκε δύσκολα επιθετικές απαντήσεις.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 37', με τον Ολυμπιακό μας, να ξεφεύγει ξανά με επτά πόντους στα 2.25' πριν από το τέλος του αγώνα, με ένα δίποντο του Παπούλια κι ένα τρίποντο του Ίλτσογλου (75-82). Ο Γυμναστικός όμως, με το τρίποντο του Ζαρογιάννη, 105 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, να φέρνει ξανά το ματς "στον πόντο" (81-82). Ακολούθησαν τρεις εύστοχες βολές του Ίλτσογλου και δύο του Ζαρογιάννη για το 83-85, με τους παίχτες του Γιώργουν Βλιώρα και του βοηθού του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη, στο τέλος να έχουν καθαρότερο μυαλό και να παίρνουν το ματς από τρία εύστοχα ζευγάρια ελεύθερων βολών από τους Καραγεώργο δύο φορές και Παπούλια.

Οι γηπεδούχοι δε βρήκαν ξανά απαντήσεις. Τελικό σκορ 83-91 και δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο στην Ομάδα μας για το μίνι «πρωτάθλημα»

Σημαντική βοήθεια από τους οργανωμένους φιλάθλους μας, τους οποίους η Διοικούσα Επιτροπή του Μπάσκετ τους ευχαριστεί για την βροντερή παρουσία τους.

Διαιτητές: Δεσλής, Τζαφλέρης.

Δεκάλεπτα: 18-27, 37-46, 57-61, 83-91.

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος, Ντάκης): Κωστούλας 11 (1), Καλογερόπουλος 14 (4), Σταθούρος, Μούτσιος, Κυριαζής, Ζήσης, Χρηστομάνος 6 (1), Τσίρος 9 (1), Σιδερής 4, Κουρουπάκης, Παλάσκας 5, Ζαρογιάννης 34 (4).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας, Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 20 (4), Τζήμας, Παπούλιας 18 (3), Αλεξίου, Ίλτσογλου 14 (3), Μπόγδανος 20 (2), Γαβρινιώτης, Θεοδώρου, Αναστασόπουλος, Παρασκευάς 19, Λουλούδης, Καραθάνος.