Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937------ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Δευτέρα 5 Μαρτίου 2018

ΗΤΤΑ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Την ήττα στις λεπτομέρειες με 76-82, γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου από τον ΠΑΟΚ την Κυριακή στο Ε.Α.Κ. Βόλου, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Α1 Mπάσκετ Γυναικών. Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός της Ελένης Ζήτη στον αστράγαλο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την παίκτρια να φεύγει για το νοσοκομείο και να επιστρέφει αργότερα με το πόδι της στον γύψο.

Η ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη και του συνεργάτη του Μάριου Μπορίνου δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ να δημιουργήσει μία διαφορά δέκα πόντων υπέρ του, μέχρι το 9' (16-26), η οποία "ψαλιδίστηκε" από τον Ολυμπιακό, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (20-26).

Καλός ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και τον Ολυμπιακό να ακολουθεί σταθερά τις Θεσσαλονικείς στο σκορ, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες "στα ίδια" ακριβώς με τα πρώτα 10' (36-42), με το μείον έξι να διατηρείται για τις ερυθρόλευκες.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, οι ισορροπίες άλλαξαν, με τις γηπεδούχες να κάνουν τη αντεπίθεσή τους και να μειώνουν στον πόντο στο 18' (54-55). Ο ΠΑΟΚ, όμως, ως ποιοτικότερος κι πιο έμπειρος βρήκε ξανά τον τρόπο να φτάσει την υπέρ του διαφορά στους έξι μέχρι το 30' (60-66) και να "καθαρίσει" το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όπου με ένα επιμέρους σκορ 10-2 έστειλε τη διαφορά στους 14 πόντους (62-76).

Ακόμα και σε αυτό το χρονικό σημείο, όμως, ο Ολυμπιακός δεν "παρέδωσε τα όπλα" και ξαναπλησίασε, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη (70-76), όμως με τρίποντο της Λήμουρα από τη γωνία στο 38' τελείωσαν οι ελπίδες της ομάδας μας για την ανατροπή.

Διαιτητές: Ταρενιδης, Μελανιδης.

Δεκάλεπτα: 20-26, 36-42, 60-66, 76-82.

Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης, Μπορίνος): Κυριατζίδου, Διαμαντοπούλου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 8 (1), Σουλτάνη 8, Αγαγιώτου, Άντριους 21, Ζέρβα, Ζήτη 2, Ουίλιαμς 27 (9 ριμπάουντ), Ε. Κωτούλα, Δεληγιάννη 10.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Φ. Κωτούλα 5 (1), Λήμουρα 5 (1), Μαγαλιού 9 (2), Κατσαμούρη, Μάλαρντ 22 (12 ριμπ.), Κουλουμπή, Κριμίλη, Ταρπάκου 2, Τράντα 2, Λιούις 25 (1τρ., 11 ριμπ.), Καρακούλα, Αλμπάνεζ 12 (2).