Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937------ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2018

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ

ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Μεγάλη νίκη στην παράταση με σκορ 72-71 (κ.α 64-64) σημείωσε ο Ολυμπιακός μας, του Βόλου, στο Ε.Α.Κ. Βόλου επί των Εσπερίδων Καλλιθέας για το Πρωτάθλημα Μπάσκετ της Α1 Γυναικών. Έτσι, η ομάδα μας παρέμεινε «ζωντανή» στο μεγάλο αγώνα που δίνει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Το ματς τα είχε όλα. Πάθος, δύναμη, συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και όμορφο θέαμα. Οι γυναίκες του Μιχάλη Καπουρνιώτη και του βοηθού του Μάριου Μπορίνου, έχαναν στο ημίχρονο με 31-36 και στο 30’ με 45-53, ισοφάρισαν στην κανονική διάρκεια του αγώνα σε 64-64 με εύστοχες βολές της Ταντουρόφσκα, ενώ στην παράταση με οκτώ εύστοχες βολές της Αμερικανίδας Άντριους πέρασαν μπροστά για να τις φτάσουν και πάλι στον πόντο οι Εσπερίδες.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο 35′ οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 50-62. Όμως, η Ομάδα μας απάντησε άμεσα και με δυο τρίποντα των Ταντουρόφσκα και Σουλτάνη έφερε και πάλι την ισορροπία στο παιχνίδι.

Στην παράταση και ενώ το σκορ έφτασε 72-64, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν και μείωσαν, εκμεταλλευόμενες λάθη της Ομάδας μας και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής 72-71 ενώ έκαναν στα 2’’7 το τελευταίο σουτ της αναμέτρησης, αλλά αστόχησε η Μούρερ, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των παικτριών του Ολυμπιακού Βόλου και των φιλάθλων που τις αποθέωσαν στις κερκίδες.

Στην προσπάθεια μας οι αθλήτριες, το προπονητικό team και η Διοικούσα Επιτροπή, είχαμε αρωγό το φίλαθλο κόσμο που μας στηρίζει  και τον ευχαριστούμε γι’ αυτό και του ζητάμε την ίδια ολόθερμη συμπαράσταση και την Κυριακή 4 Μαρτίου και ώρα 12 με τον ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης.

Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε 23/28 βολές ποσοστό 88%, 14/45 δίποντα, ποσοστό 31%, 7/17 τρίποντα ποσοστό 41% και 41 ριμπάουντ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η παρουσία για την ομάδα της Καλλιθέας της 47χρονης Ζότοβα (14 πόντους με 2 τρίποντα) και η παρουσία στις κερκίδες αθλητριών της γυναικείας ομάδας ποδοσφαίρου του ΒΟΛΟΣ 2004.

Το τελευταίο λεπτό και όλη η παράταση εδώ.

Διαιτητές: Τσιαπλής, Παπαγερίδης.

Δεκάλεπτα: 17-13, 31-36, 45-53, 64-64 (κ.α), 72-71 στην παράταση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης, Μπορίνος): Κυριατζίδου 8 (2), Ταντουρόφσκα 22 (4), Σουλτάνη 7 (1), Άντριους 13 (9/10 βολές), Ζέρβα 2, Ουίλιαμς 11 (14 ριμπ), Δεληγιάννη 9.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ρουμπελάκης): Μούρερ 21 (2), Ντανούση 1, Ευμορφοπούλου 1, Λουκάτου 10 (1), Στεφάτου 6, Λίτση 16, Ζότοβα 14 (2), Λούνα Κάστρο 2.