Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937------ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2018

ΔΥΟ ΣΤΑ ΔΥΟ

ΣΤΟ Β΄ ΓΥΡΟ ΚΑΙ... ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ

Την 2η συνεχόμενη νίκη στο Β΄ Γύρο για το Πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Μπάσκετ Γυναικών σημείωσε η Ομάδα μας, επικρατώντας με 53-67 του Παναθηναϊκού στο Κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες αγωνίστηκαν χωρίς την τραυματία Ραφαέλα Σουλτάνη (έμεινε εκτός 12αδας), πήραν από την αρχή του παιχνιδιού τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν στην πρώτη περίοδο να προηγηθούν με 10-21.

Ο Ολυμπιακός του Βόλου μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 9-0 στο 3’ και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 21-10, έχοντας διαφορά 11 πόντων υπέρ του.

Στη δεύτερη περίοδο τα γρήγορα φάουλ (έως και ανύπαρκτα) που χρεώθηκαν οι Williams και η Ζέρβα δημιούργησαν προβλήματα στα ριμπάουντ για την ομάδα μας και το ημίχρονο τελείωσε με 26-38 (16-17 σκορ β΄ δεκαλέπτου).

Οι Γυναίκες μας όμως δεν μπήκαν καλά στην τρίτη περίοδο, η Williams «φορτώθηκε» τέταρτο φάουλ, ενώ η Νίκη Ζέρβα έκανε το τέταρτο φάουλ δέχθηκε και Τεχνική Ποινή και βρέθηκε στο πάγκο με 5 φάουλ και δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα του Παναθηναϊκού να πλησιάσει στους δύο πόντους (45-47), όμως άμεσα η τάξη αποκαταστάθηκε και το Γ΄ Δεκάλεπτο έληξε με 45-52.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μας του Βόλου, είχε καλύτερη αμυντική λειτουργία, ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και με επιμέρους σκορ 8-15 πήρε δίκαια τη νίκη.
Συνολικά οι «πράσινες» μάζεψαν 54 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 22 επιθετικά, έναντι 35 της Ομάδας μας.

Εμείς πέρα από το πρόβλημα με τα ριμπάουντ, χάσαμε πολλές βολές (17/30), παρότι ξεκίνησε το ματς με 7/7 στην πρώτη περίοδο αλλά στον αντίποδα είχε 2-12 κλεψίματα (10 περισσότερα από τον αντίπαλο της) και 23-9 στα λάθη (14 λιγότερα).

Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης, Κώτσου.

Δεκάλεπτα: 10-21, 26-38, 45-52, 53-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή, Τσινέκε 25 (3), Ακρίβου 2, Γκαγκανάτσου, Ζαρρή, Ν. Κοίλια 6 (2), Μπρούλια 2, Νούλα 2, Εζέτσα 16, Κακούρη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μπορίνος): Κυριατζίδου 3 (1), Γαλιατσάτου 4, Ταντουρόφσκα 23 (5), Αντριους 16, Ζέρβα 4, Ουίλιαμς 11, Κωτούλα 4, Δεληγιάννη 2.

Η ομάδα μας συνεχίζει τον αγώνα της και την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 12:00 θα δώσει ακόμα μία μάχη στο Ε.Α.Κ. Βόλου με τη Νίκη Λευκάδας με μοναδικό σκοπό και στόχο την νίκη.