9
10
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ
8

Ούτε ο Φοίβο Λάρισας κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στην Ομάδα μας. Έτσι ο Ολυμπιακός του Βόλου μας πρόσθεσε μια ακόμα νίκη στο ενεργητικό του, κάνοντας το «οκτώ στα οκτώ» νικώντας τον Φοίβο με 77-54 στο Κλειστό του Ε.Α.Κ. Βόλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, από την ομάδα της Λάρισας, 18-20, η οποία με την εμφάνιση της έδειξε ότι την αδικεί η βαθμολογική της θέση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο σοβάρεψαν οι αθλητές μας και έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους στους τέσσερις πόντους, ενώ η Ομάδα μας πέτυχε 21 στην επίθεση και έκλεισε το ημίχρονο με 39-24.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Φοίβου προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Πλησίασαν στους οκτώ πόντους, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών μας, πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια. Οι παίκτες του Γιώργου Βλιώρα, όμως ήλεγξαν το παιχνίδι και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Θωμά Καραγεώργου και με «δουλεμένες» συνεργασίες στην επίθεση, ξέφυγαν και πάλι στο σκορ, για να προηγηθούν με 68-44 με τη λήξη της τρίτης και πιο παραγωγικής περιόδου.

Έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε μια τυπική διαδικασία και ευκαιρία για ωραίες επιθετικές ενέργειες για να ευχαριστηθούν οι και πάλι λίγοι αλλά πιστοί συνοδοιπόροι μας.

Ο συνεργάτης του προπονητή μας Παναγιώτης Γκουγκουτούδης δεν ήταν στον αγώνα έχοντας αποστολή εκτός Βόλου επιφορτιζόμενος με την παρακολούθηση αγώνα ομάδας που ενδιέφερε την ομάδα μας.

Διαιτητές: Μπάρδας, Καγιόπουλος.

Δεκάλεπτα: 18-20, 39-24, 68-44, 77-54.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γιώργος Βλιώρας) Καραγεώργος 17 (4), Παπούλιας 14 (1), Αλεξίου 8 (2), Μπόγδανος 21 (1), Βλασταρίδης, Καραθάνος 4, Σκαμάγκας, Αναστασόπουλος 5, Λουλούδης 8, Παρασκευάς.

ΦΟΙΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αντωνόπουλος): Κρικώνης 16(1), Δραγατογιάννης 2, Κουρής 10(2), Καραγιάννης 2, Φαρμάκης Β. 4, Γουμενόπουλος, Τριανταφυλλίδης 9, Κουραμάς, Καλτσούνας 11(2).