Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937------ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2017

7 στα 7
ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ...

Η θετική πορεία του Ολυμπιακού Βόλου στο πρωτάθλημα της Α1 Ε.Σ.ΚΑ.Θ. συνεχίστηκε και στο παιχνίδι με τον Σπάρτακο στη Λάρισα στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 68-75, έκαναν το «επτά στα επτά» και συνεχίζουν την πορεία τους για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου, μετά και την ήττα του Γ.Σ. Βόλου στον Αλμυρό.

Ο άντρες του Ολυμπιακού του Βόλου μας είχαν την πρωτοπορία στο σκορ από το πρώτο λεπτό του αγώνα και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούταν με 11-20, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση. Η ομάδα μας διατηρούσε συνεχώς μια διαφορά 8-10 πόντων, με τον Σπάρτακο να πλησιάζει στους τρεις πόντους στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου.

Ωστόσο, η εμπειρία των παικτών, του προπονητή Γιώργου Βιώρα και του συνεργάτη του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη, μέτρησε στο τέλος, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν δίκαια τη νίκη, που τους διατηρεί στην κορυφή του ομίλου, δύο βαθμούς μπροστά από τους διώκτες τους.

Δαιτητές: Παγώνης, Παζόλης.

Δεκάλεπτα: 11-20, 34-40, 52-60, 68-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ.(Βλιώρας, Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 10, Ίλτσογλου 14 (3), Παπούλιας 14 (2), Αλεξίου, Τζήμας, Μπόγδανος 25 (4), Βλασταρίδης, Καραθάνος, Αναστασόπουλος, Λουλούδης, Παρασκευάς 12.

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Βαρδακούλης): Τσιούλκας 10, Καλέτσιος 11 (1), Μπουσκολίτης 5 (1), Χαλκιάς 4, Μπάρμπας, Ντόνας 3, Αράπκουλες, Μπανιάς 8, Αθανασόπουλος 18 (3), Γκαγκανάτσιος 5, Φαρμακάς 4 (1).