Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937------ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017

ΚΕΡΔΙΣΕ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ
Η Κ21 ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΒΟΛΟΥ

Νικηφόρα πρεμιέρα για τα κορίτσια της Κ21 αφού η ομάδα μας ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το Πρωτάθλημα Μπάσκετ Γυναικών  της Ε.Σ.ΚΑ.Θ. «με το δεξί». Επιβλήθηκαν στο κλειστό του Ε.Α.Κ. Βόλου με 64-56 του Αίολου Τρικάλων παίζοντας όμορφο μπάσκετ κατακτώντας δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι νεαρές κοπέλες του Ολυμπιακού Βόλου μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στη πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με 20-10, παίζοντας πιεστική άμυνα και έχοντας καλές επιλογές στη επίθεση. Στη συνέχεια η ομάδα των Τρικάλων βρήκε τρόπο να φτάνει στο καλάθι του Ολυμπιακού, ωστόσο, οι γηπεδούχες διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα για να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά εννέα πόντων για τον Ολυμπιακό (37-28).

Στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ημίχρονου έγινε αμφίρροπο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός δεν είχε καλή παρουσία ούτε καλές λύσεις στην επίθεση, με τον Αίολο να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά και να διεκδικήσει τη νίκη, αφού πέτυχε 15 πόντους και ο Ολυμπιακός 11.

Στην τελευταία περίοδο τα Τρίκαλα έφτασαν να μειώσουν στους δύο πόντους τη διαφορά από τον Ολυμπιακό, όμως οι «ερυθρόλευκες» δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα, κατάφεραν στο τέλος να ελέγξουν το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη με 64-56.

Διαιτητές: Ι. Μπουγλός, Π. Μπουγλός

Δεκάλεπτα: 20-10, 37-28, 48-43, 64-56

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Παπαθανασίου, Ράμμου): Παγκαλίδου 18 (1), Χούτα 6, Κανελλοπούλου, Λιόλιου, Στάμου, Τότση 6, Αρτεμισίου 6, Βογιατζάκη 2, Μοδέα 2, Διαμαντοπούλου 22, Σιμιτζή 2.

ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Αλεξοπούλου): Σιμορέλη 2, Παπαδημητρίου 3, Πανοπούλου 14, Αναστογιάννη 5 (1), Κατσίκη 2, Καράση 5 (1), Μπούζια 15, Δριβάλα 10, Σταυροπούλου, Τσομπανίδου, Κωστάπαππα.