Δευτέρα 18 Μαρτίου 2013

21η αγωνιστική - Α1 γυναικών(16/3/13)
Ολυμπιακός Βόλου - Κρόνος Αγ. Δημητρίου 52-71
"Με 0/18 3π., με 17/47 2π. και με 14 ριμπάουντ λιγότερα δεν κερδίζεις..."

Με την πολύ καλή εμφάνιση της Ξάνθου και τη Σμιθ να βοηθά επίσης σημαντικά ο φορμαρισμένος Κρόνος πέρασε και από το Βόλο με σκορ 52-71.

Την προηγούμενη αγωνιστική ήταν η Μαρία Μίχου που έκανε τη διαφορά και σήμερα η συνονόματή της Ξάνθου με 21 πόντους (5/5 β. 8/12 διπ.) και 13 ριμπάουντ συνεπικουρούμενη από την σταθερά καλή Σμιθ που είχε επίσης 21 πόντους, έδωσαν τη νίκη στον Κρόνο απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα στον αγώνα, παρά την καταπληκτική προσπάθεια της εξαιρετικής Νίκης Ζέρβα που τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ και με αυτόν τον τρόπο προσπαθούσε να κρατήσει "ζωντανούς" τους γηπδούχους και τα κατάφερνε μια χαρά μέχρι το ημίχρονο. Όμως στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο ο Κρόνος άνοιξε τη διαφορά και πήρε εν τέλει τη νίκη χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα.
Έτσι ο Κρόνος πιστοποίησε την καλή του αγωνιστική κατάσταση αλλά και ο Βόλος έδειξε ότι παρά την ήττα είναι μια καλή και συγκροτημένη ομάδα που ειδικά εντός έδρας παραμένει υπολογίσιμη.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ. - Ευφραιμίδης.
Τα δεκάλεπτα: 14-21, 25-33, 38-53, 52-71.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Σαρακατσάνη 2, Αγαγιώτη 4, Θανασούλη, Σουλτάνη 2, Χαβαλέ 13 (10 ριμπ.), Ζέρβα 23 (17 ριμπ.), Ζήτη, Παρασχάκη, Ταντούροβσκα 8.
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Παππάς): Γκοτζή 8, Εμμανουηλίδου 6 (2), Γρυλλάκη, Κωνσταντίνου, Σμιθ 21 (3), Μίχου, Ξάνθου 21 (13 ριμπ.), Βαλαντάση 6, Νικολαΐδου 9.